Do czego używa się sklejek szalunkowych?

sklejka Peri, sklejka szalunkowa Kraków

Deski szalunkowe to najistotniejszy komponent szalunków. Tę funkcję mogą pełnić typowe deski drewniane lub płyty wykonane z innego materiału, jednakże najczęściej stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można zatem wybudować obiekty ze ścianami wykonanymi z tego materiału. Szalunki są również wykorzystywane w budynkach murowanych, gdzie umożliwiają przygotowanie otworów na stolarkę, czyli drzwi czy okna. Wyjaśniamy, z czego produkowana jest sklejka szalunkowa i co zrobić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie możemy kupić własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – rodzaje

Kiedyś w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a przy tym nie posiadały stosownych parametrów – przede wszystkim niezbyt dobrze radziły sobie z zawilgoceniem. Z tej przyczyny obecnie stosowana jest głównie sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z różnych gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy różnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny rodzaj to sklejka antypoślizgowa pokryta z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – a może wynajem?

Spółki budowlane dysponują z reguły swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeśli jednak zamierzamy wybudować dom lub garaż własnymi siłami, nie ma potrzeby zakupu wszystkich części szalunków – można je wypożyczyć, np. w Małopolsce przez stronę ABCszalunki.pl. Poza samej sklejki szalunkowej, firma oferuje też wynajem innych elementów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]