Nie zapominaj o izolacji fundamentów

Fundamenty to niewątpliwie najistotniejsze elementy budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla nich jest woda, gdyż może prędko je uszkodzić, zaś skutki tego będą odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc temu zapobiec warto już na etapie planowania domu pamiętać o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą niezbędne kosztowne oraz naprawdę skomplikowane prace naprawcze. Skutki zawilgocenia ścian są szczególnie widoczne na pierwszych piętrach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Które metody umożliwią zapobiegnięcie im?

Izolacja fundamentów – czemu tak ważna?

Jak przed chwilą napisaliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo groźne dla domu. Gdy wilgoć podniesie się do ścian, początkowym objawem będzie łuszczenie tynku, które jest kłopotem nie tylko wizualnym. Bardzo prędko bowiem mury zaczynają toczyć pleśni oraz glony, a te potrafią okazać się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców domu. Szczególnie niebezpieczne są dla osób z alergiami i chorobami układu immunologicznego, u których nierzadko skutkują także zgonem. To z tego powodu tak ważne jest to, by fundamenty były odpowiednio zabezpieczone przed niekorzystnym wpływem wody. Które metody to umożliwiają?

Izolacja fundamentów – jak się ją robi?

Odróżniamy dwie główne techniki izolacji fundamentów – w poziomie oraz pionową. Pierwsza chroni przed podciąganiem wilgoci i niszczeniem ścian. Ostatnia natomiast chroni budynek przed deszczem oraz wodą podziemną. W zależności od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia stosowana jest w szczególności na obszarach, gdzie często obserwuje się powodzie. Istotne jest także to, jakie surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, dlatego bezwzględnie warto wybierać produkty doświadczonych producentów.