Szalunki – czym są i do czego są przeznaczone?

Sprawdź, gdzie zamówić szalunki Kraków

Szalunki to nic innego, jak forma o charakterze tymczasowym, którą najczęściej wykonuje się z desek. Może ona być zrobiona także z drewnianych płyt, które zrobiono z drewna cechującego się niższą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów , które są metalowe, ale tego rodzaju postępowanie nie jest zbyt popularne. Deskowanie – bo właśnie tak w inny sposób określa się szalunki – sprawia, że mieszanka, która jest wylewana, uzyskuje oczekiwaną formę. Szalunki usuwa się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Sięgając po szalunki, można też efektywnie podtrzymać zbrojenie, które zostało wykonane do czasu, gdy wylana mieszanka ostatecznie zastygnie.

Szalunki – jak wygląda ich wykonanie?

Wszystkie konstrukcje z wykorzystaniem betonu wykonuje się na budowie w specjalnych formach, czyli właśnie szalunkach. W pierwszym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany solidnie dobraną mieszanką betonu. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Układa się je przed wylaniem betonu. Szalunki usuwane są dopiero wówczas,gdy mieszanka porządnie zwiąże. Zazwyczaj potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki robi się między innymi w przypadku fundamentów, zrobionych z betonu kolumn ogrodzeń oraz stropów z żelbetonu. Cechują się więc bardzo dużym zastosowaniem, a budowa bez nich nie przebiegałaby tak sprawnie.

Szalunki – jakie moduły niezbędne są do zrobienia szalowania?

Do wykonania szalowania potrzebna jest sklejka szalunkowa. Niezbędne są również profesjonalne podpory oraz dźwigary. Nieraz zdarza się, że niewielkie przedsiębiorstwa budowlane nie posiadają własnego systemu szalunkowego. Wówczas rozwiązaniem jest skorzystanie z pożyczonego sprzętu, który mają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w dostarczaniu ekipom budowlanym mocowań, dźwigarów i sklejki.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]