Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

szalunki Kraków, szalunki Peri, wynajem szalunków

Szalunki, zwane również deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na stawianie murów budynków. Zwykle wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów betonowych – wówczas są one niezbędne do tego, by nadać im właściwy kształt i nie dopuścić do rozlewania się kompozytu. Poza tym szalunki wykorzystuje się również w trakcie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich użycie pozwala na wykonanie przestrzeni na drzwi, okna i bramy. W tym artykule wyjaśniamy, z czego robi się dzisiejsze szalunki i w jaki sposób mogą znaleźć je inwestorzy.

Rodzaje szalunków

Najdłużej znanym rodzajem szalunków jest konstrukcja sporządzona z drewnianych desek lub grubych sklejek zespolonych ze sobą za pomocą gwoździ, którą można użyć ponownie po rozebraniu. Demontaż takich szalunków jest jednakże pracochłonny – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia więc użycie szalunków wielokrotnego wykorzystania – struktur służących do błyskawicznego i nieskomplikowanego rozkładania oraz składania. Tego rodzaju szalunki wykonuje się ze sklejki, metalu bądź drewna, a także zestawiać dwa albo trzy materiały. Z reguły jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich rodzajów drewna jak brzoza czyi topola, a całą konstrukcję scalają łączniki, narożniki, belki i głowice ze aluminiowe bądź stalowe.

Wynajęcie szalunków – kiedy się to opłaci?

Przedsiębiorstwa na co dzień parające się pracami budowlanymi dysponują swoimi szalunkami. Inaczej jest natomiast w przypadku zespołów, które oferują odmienne usługi czy inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Zakup wszystkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłby całkiem nieodpowiedzialny finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajem szalunków.

Nasze dane:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]