Aparat do terapii ultradźwiękowej – działanie termiczne i atermiczne

aparaty do ultradźwięków, aparat do terapii ultradźwiękowej

Obecnie fizjoterapeuci często wykorzystują ultradźwięki o częstotliwości od 1 do 3 MHz. Oczywiście nie dzieje się tak bez powodu, gdyż odpowiednio aplikowane ultradźwięki mają bardzo korzystne działanie na zdrowie pacjentów. Wykorzystuje się je do masażu mięśni, a generowane za ich pomocą ciepło działa kojąco na tkankę nerwową. Dzięki temu masaż ultradźwiękami stosuje się do zmniejszania napięcia mięśniowego, usprawnienia przepływu limfy oraz uśmierzania bólu. Wszystko to możliwe jest jednak wyłącznie z wykorzystaniem właściwego aparatu do terapii ultradźwiękowej.

Aparat do ultradźwięków – jak działa?

Jak już nadmieniliśmy, aparaty do ultradźwięków wytwarzają dźwięki o stosownej, niskiej częstotliwości. Metoda ta, stosowana od prawie stu lat, bazuje na 2 rodzajach efektów: atermicznych i termicznych. Te pierwsze mają zbawienne oddziaływanie na transfer płynów ustrojowych – przede wszystkim limfy. Tymczasem efekty termiczne polegają przede wszystkim na rozgrzaniu tkanek najbogatszych w kolagen – blizn, wiązadeł, stawów czy ścięgien i stosuje się je podczas przygotowania organizmu do dużego wysiłku czy też przy leczeniu przeróżnego rodzaju stanów zapalnych.

Aparat do ultradźwięków – przenośny czy stacjonarny?

Istnieją 2 warianty aparatów do ultradźwięków – przenośne i stacjonarne. Przenośny aparat ultradźwiękowy będzie doskonałym wyborem kierowaną do fizjoterapeutów, którzy dojeżdżają do pacjentów czy też podejmujących ich w wielu placówkach. Jeśli jednak fizjoterapeuta prowadzi jeden gabinet, gdzie przyjmuje dużą ilość pacjentów – głównie w ramach kontraktu z NFZ – lepszym zakupem będzie wydajniejszy i bardziej funkcjonalny stacjonarny aparat do ultradźwięków.

Nasze dane:
BardoMed Sp. z o.o.
ul. Pod Fortem 2F/lok.6
31-302 Kraków

Tel.: +48 (12) 444-12-97
Mob.: +48 721-121-314
E-mail: [email protected]