Chirurg stomatolog – jakie zabiegi najczęściej wykonuje?

Niektóre schorzenia dziąseł i zębów nie mogą być uleczone podczas standardowych zabiegów stomatologicznych. Jeśli te metody terapii okazują się nieskuteczne, stomatolog podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z wykorzystaniem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla wielu pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada środki i technologie, które powodują, iż nawet wyjątkowo złożone zabiegi są dla pacjenta całkowicie bezbolesne, a komplikacje należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentysta?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga stomatologa należą usunięcie fragmentów zębów (na przykład wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Te zabiegi wykonuje się, gdy zęby są w złym stanie – głównie na skutek często powracających stanów zapalnych bądź zaawansowanej próchnicy. Chirurg dentystyczny zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją tkanek miękkich i kości. Do dentysty chirurga trzeba ponadto zgłosić się w celu przygotowania jamy ustnej do leczenia protetycznego.

Dentysta chirurg zadba o efektywne znieczulenie

Zabiegi, na których skupia się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilkanaście lat temu wiązały się z odczuwaniem bólu. Teraz jednak dostępne są środki, zupełnie eliminujące przykre odczucia. Poza tym pacjenci, którzy chorobliwie boją się fotela dentystycznego, mogą otrzymać pomocnicze środki uspokajające, a nawet zdecydować się na zabieg przeprowadzony w stanie całkowitej narkozy.