Jak pracuje implantolog? O zakładaniu implantów zębów

Implanty zębów to najlepsza metoda na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Sprawdzą się zarówno gdy brak nam pojedynczych zębów, jak i ogólnego bezzębia. Ich największymi atutami są naturalny wygląd oraz względnie łatwa pielęgnacja – implant zęba wraz z ceramiczną koronąwygląda identycznie, jak prawdziwy ząb. Przed ich założeniem nie ma wymogu szlifowania przyległych zębów, jest to zatem mniej przykre dla pacjenta niż założenie mostu lub pełnej protezy. Warto powiedzieć kilka słów o tym, jak przebiega ów proces i jakie kroki należy przed nim podjąć.

Implanty stomatologiczne – etapy terapii

proces wszczepienia implantów zębowych zaczyna się od zaaplikowania pacjentowi anestetyku. Poza nim istotne jest również odpowiednie nastawienie i poradzenie sobie ze strachem. Następnie stomatolog wykonuje nacięcie dziąsła. To umożliwia mu dotarcie do kości i uformowanie w niej łoża dla implantu. W tym celu stosuje się metody piezochirurgii oraz stosownie dobrane wiertła. To niesłychanie skomplikowany etap zabiegu – wymaga od chirurga stomatologicznego wyczucia i praktyki. Dokładność konieczna jest także przy wszczepieniu implantu zębowego w łoże. Gdy ten znajdzie się w planowanym miejscu, lekarz musi już tylko zszyć dziąsło pacjenta.

Implanty zębowe a strach przed odczuciem bólu

Myśl o wszczepieniu implantu zębowego budzi w niektórych pacjentach obawy związane z możliwym przenikliwym bólem doświadczanym podczas zabiegu i kilka dni po nim. Na szczęście niepokój ten jest zupełnie bezzasadny. Obecnie implantologia dysponuje niezwykle wydajnymi lekami przeciwbólowymi, gwarantującymi pacjentowi zachowanie spokoju na fotelu stomatologicznym. Osoby szczególnie czuli na odczuwanie bólu mogą ponadto poprosić o płytkie znieczulenie ogólne całkowicie usuwającego możliwość odczuwania stresu przed chirurgiem-stomatologiem.