Masz problemy urologiczne? Być może konieczna będzie biopsja prostaty

Więcej w temacie biopsji fuzyjnej na https://www.scmkrakow.pl/oferta/badania-diagnostyczne/biopsja/biopsja-fuzyjna-prostaty/.

Stercz, inaczej prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem rozmiaru i postaci do kasztana. Znajduje się bezpośrednio pod pęcherzem moczowym i odpowiada głównie za produkowanie płynu, w którym transferowane jest nasienie. Kłopoty z prostatą objawiają się u panów wraz z wiekiem, toteż tak istotne jest jej regularne badanie. Daje to możliwość ujawnienia zapalenia czy też przerostu tego gruczołu, a także stosunkowo wczesnego wykrycia groźnych zmian nowotworowych. Powinno się zaakcentować, iż rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów, które dotykają mężczyzn, zatem nie wolno lekceważyć groźby jego ewentualnego powstania.

Kłopoty mikcją i wzwodem – niepokojące symptomy

Panowie po 45 roku życia muszą regularnie pojawiać się w gabinecie urologicznym, szczególnie jeśli spostrzegli niecodzienne symptomy powiązane z oddawaniem moczu, jak np. kłopoty ze wzwodem i wytryskiem, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, kłopoty w zatrzymaniu bądź rozpoczęciu oddawania moczu, jak również krew w moczu czy jego nieregularny strumień. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, by podejrzewać możliwość rozwoju raka, lekarz zaleci badanie PSA polegające na sprawdzeniu krwi pod kątem wartości poziomu antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o sporym niebezpieczeństwie rozwoju nowotworu. By jednak mieć bezsporną pewność, potrzebne jest wykonanie biopsji prostaty.

Biopsja gruczołu krokowego – przebieg i przeciwwskazania

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, wykonywana w warunkach szpitalnych, która za sprawą użycia symultanicznie obrazu USG i wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego, umożliwia uzyskanie wycinków tkanki o wiele precyzyjniej niż w procedurze, gdzie w czasie zabiegu korzysta się tylko z obrazowania TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg, który na ogół trwa około 30 minut. Dodatkowo pacjent spędza również po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, dlatego cała procedura zamyka się w czasie jednej godziny. Biopsja fuzyjna jest zasadniczo bezbolesna, ponieważ przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Uzyskane wycinki prostaty są później analizowane przez patomorfologa, który ocenia czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

W rzeczy samej, jak przy każdym zabiegu istnieje kilka przeciwwskazań, które mogą wpłynąć na możliwość wykonania biopsji prostaty. To m.in. korzystanie z rozrusznika serca, uczulenie na niektóre leki i niska krzepliwość krwi. Dlatego też przed decyzją o zabiegu trzeba jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania poruszone w wywiadzie medycznym.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]