Modelowanie rogówki metodą ortokorekcji – co warto o tym wiedzieć?

Wszystko, czego warto dowiedzieć się o ortokorekcji, odnajdziesz na voigtklinikaoka.pl/uslugi/ortokorekcja/.

Czy noszenie okularów przy krótkowzroczności jest nie do uniknięcia? Okazuje się, że przy niewielkiej wadzie wzroku szkła korekcyjne mogą okazać się zbyteczne, o ile postanowimy wypróbować ortokorekcję.

Ortokorekcja – korekta krótkowzroczności podczas snu

Wady wzroku jak astygmatyzm czy krótkowzroczność są uciążliwe i potrafią znacznie obniżyć jakość życia. Da się je usunąć z pomocą lasera, jednak duży odsetek osób rezygnuje z takiego zabiegu z powodów finansowych lub po prostu z lęku przed ingerencją lasera. Nie oznacza to jednak, iż są one definitywnie skazane na noszenie okularów i obserwowanie stopniowego powiększania się wady wzroku. Krótkowzroczność można skorygować i wstrzymać jej rozwój za pomocą ortokorekcji – bezpiecznej, nieinwazyjnej, a – przede wszystkim – skutecznej metody, która polega na korekcji kształtu rogówki podczas snu. Jak to przebiega? Kiedy osoba, która założyła szkła ortokorekcyjne śpi, soczewki ortokorekcyjne oddziałują na nabłonek rogówki, zmieniając jej krzywiznę przez stosowne jej wypłaszczenie w następstwie czego likwidują przyczynę krótkowzroczności. Działanie ortosoczewek jest wyczuwalne w wielu przypadkach nawet na następny dzień po ich pierwszym założeniu. Należy jednakże zaznaczyć, iż rezultat nie jest permanentny jak w przypadku laserowej korekcji wzroku. Efekt utrzymuje się wyłącznie przy regularnym zakładaniu ze szkieł ortokorekcyjnych i, rzecz jasna, dokładnym stosowaniu się do porad optometrysty, ponieważ w przeciwnym wypadku może dojść do powikłań. Poprawa krzywizny rogówki metodą ortokorekcji jest kompletnie odwracalna – po rezygnacji z noszenia ortosoczewek rogówka wraca samoistnie do swojego uprzedniego kształtu.

Czy ortokorekcja jest możliwa u najmłodszych?

Krótkowzroczność to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, również najmłodszych. Całe szczęście ortosoczewki mogą zakładać dzieci powyżej 7 roku życia, dzięki czemu w ciągu dnia mogą cieszyć się pełną aktywnością, zupełnie jak ich rówieśnicy ze zdrowym wzrokiem. Trzeba jednak wiedzieć, że korzystanie z ortosoczewek jest niemożliwe przy krótkowzroczności głębszej niż -8 dioptrii. Kształt rogówki każdej osoby jest inny, z tej przyczyny soczewki używane w tej metodzie są dopasowywane indywidualnie, po skrupulatnym badaniu wzroku i sporządzeniu mapy rogówki pacjenta. Istnieje kilka przeciwwskazań do korzystania z ortokorekcji, to np. uraz gałki ocznej i blizny na rogówce.

Nasze dane:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]