Na czym polega endodoncja mikroskopowa?

Leczenie kanałowe dla wielu z nas nie jest miłym tematem. Obecnie natomiast, stosując nowoczesne narzędzia i – co najważniejsze – efektywne leki przeciwbólowe, lekarze mogą zagwarantować nam, że leczenie będzie w 100% bezbolesne. Leczenie kanałowe jest potrzebne zawsze, gdy rozwinie się zapalenie miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Polega na wykorzystaniu ultracienkich narzędzi, przez co stomatolog może dotrzeć do najgłębiej położonych tkanek uzębienia. Dobrze jednak pamiętać, że w leczeniu kanałowym używa się też innych, nierzadko bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi. Których?

Czym przeprowadza się leczenie kanałowe?

Oprócz narzędzi ręcznych, w dzisiejszym leczeniu kanałowym bardzo ważne są mikroskopy operacyjne, bo obraz z wnętrza zęba przesyłają do monitora przed oczami stomatologa, ograniczając prawie do zera niebezpieczeństwo różnego rodzaju błędów. W leczeniu kanałowym istotne jest również mierzenie długości kanałów. Wypracowanie sporej dokładności umożliwiają specjalne urządzenia elektroniczne – endometry. Oprócz tego lekarze stosują też specjalne narzędzia, jakie umożliwiają automatyczne opracowanie kanałów, a dzięki temu – znaczne skrócenie kuracji oraz poprawienie komfortu pacjenta.

Refundowane leczenie kanałowe

Rozpoczynając leczenie kanałowe należy wiedzieć, że nie zawsze jest ono fundowane przez fundusz zdrowia. Bezpłatne leczenie kanałowe zębów z maksymalnie trzema kanałami zapewnione jest pacjentom poniżej 18 roku życia. Pozostali nie muszą płacić za leczenie kanałowe zębów z przodu – kłów, a także siekaczy. Leczenie kanałowe zębów trzonowych będzie natomiast pełnopłatne. Jeśli jest ono potrzebne, powinniśmy wybrać się do lekarza posługującego się nowoczesnymi akcesoriami oraz zawczasu sprawdzić, co o leczeniu u niego dotychczasowi pacjenci mówią w internecie.