Nie bój się wizyty u urologa. Sprawdź, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić

Urolog w Krakowie prywatnie. Czytaj więcej na www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/.

Badanie u urologa powoduje u pokaźnej części pacjentów zakłopotanie. Choroby, które bada urologia, uważane są jako bardzo intymne, co skutkuje tym, iż osoby, które dostrzegły u siebie alarmujące przejawy choroby, częstokroć zwlekają przez wiele miesięcy zanim zdecydują się na wizytę u urologa. Takie postępowanie jednak może rodzić daleko idące konsekwencje dla układu moczowego.

Nie bagatelizuj tych oznak! Sprawdź, kiedy należy udać się na konsultację do urologa

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie identyfikacją oraz leczeniem schorzeń męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu są odpowiedzialne chociażby za produkcję i degradację hormonów czy wydalanie z ustroju nadmiaru soli mineralnych oraz mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako produkt uboczny rozpadu protein. Na choroby układu moczowego może wskazywać masa różnych objawów, które w wielu przypadkach są ignorowane przez chorych w nadziei, że same ustąpią. Na jakie w związku z tym symptomy powinno się zwrócić szczególną uwagę i zareagować na nie natychmiastowym udaniem się na badanie urologiczne? Są to przede wszystkim wszelakie zmiany powiązane z moczem, a więc pojawienie się w nim krwi lub ropy, jego spienienie bądź ciemniejsza barwa, ale także pieczenie bądź ból przy wydalaniu moczu, nieregularny strumień, popuszczanie moczu lub wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy bywają także mniej wyraźne, przykładowo nadciśnienie tętnicze, obrzęk stóp oraz ból pleców bądź podbrzusza. Lekarz urolog zajmuje się też męskim układem płciowym, zatem panowie winni zgłosić się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w nasieniu), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy gdy zauważą zmiany na prąciu albo jądrach. Należy przy okazji zaznaczyć, że mężczyźni po ukończeniu czterdziestego roku życia powinni cyklicznie umawiać się na wizyty kontrolne, w celu zbadania prostaty.

Jakie zabiegi wykonuje lekarz urolog?

Pacjenci na ogół zapisują się do gabinetu urologa celem konsultacji dotyczącej wazektomii, przeprowadzenia cystoskopii (to znaczy obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (umożliwiającej wykrycie nowotworu tego organu), a także leczenia stulejki, torbieli nerek bądź wodniaka jądra. Urolodzy codziennie wykonują także wiele złożonych zabiegów, jak m.in. nefrektomia (czyli usunięcie nerki), przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego i plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego.

Nasze dane:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]