Faktura ustrukturyzowana – dokument wykorzystujący język znaczników XML

Uzupełnij swoje wiadomości o fakturach ustrukturyzowanych.

System faktur ustrukturyzowanych miał pierwotnie funkcjonować już w 4 kwartale 2021 r., ale ostatecznie przedsiębiorcom na udostępnienie Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać parę miesięcy dłużej. Projekt ruszył w pierwszym dniu 2022 r. Po rocznym okresie przejściowym, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, począwszy od roku 2023 będzie to obligatoryjne dla każdego czynnego podatnika VAT, jak i dla osób prowadzących działalność gospodarczą zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – koniec z nieprawidłowym przeniesieniem informacji z faktur

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają ściśle sformułowaną strukturę informacji zakodowanych z wykorzystaniem języka znaczników XML. Kodowanie XML w zasadzie niewiele powie człowiekowi, który nie ma wiedzy jak go odczytać, z kolei dla właściwej aplikacji do wystawiania oraz rozliczania faktur taki dokument jest całkowicie zrozumiały. Za sprawą tego, że faktury otrzymują jednolity format niezależnie od tego jaki program do księgowości wykorzystują obie strony transakcji, informacje będące elementami faktury ustrukturyzowanej zostaną rozszyfrowane w ten sam sposób. Jest to istotna zmiana na lepsze szczególnie dla biur rachunkowych, które dotychczas na co dzień spotykały się z przypadkami niepoprawnego odczytywania w programie księgowym informacji z faktur przekazywanych przez klientów w formie fotografii faktury papierowej lub pliku PDF. Faktura ustrukturyzowana kompletnie eliminuje możliwość pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez człowieka, a także nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele przedsiębiorstw od stycznia 2021 r. mogą odebrać oraz wystawić faktury ustrukturyzowane dzięki Krajowemu Systemowi e-Faktur stworzonemu przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw przede wszystkim nie muszą przekazywać pliku JPK_FA, wcześniej otrzymają zwrot podatku VAT oraz zyskują większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mają pewność, że faktury się nie zawieruszą (KSeF przetrzymuje informacje o dokumentach przez 10 lat). Z drugiej strony Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które umożliwia dokładniejszą kontrolę systemu podatkowego, a zatem w większym stopniu przeciwdziała patologiom w sferze podatku akcyzowego, VAT i dochodowego. Watro podkreślić, że nieodzowność stosowania KSeF nie zamyka drogi do korzystania z komercyjnej aplikacji księgowej, ale musi ona być zintegrowana z Krajowym Systemem e-Faktur.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]