Szukasz aktualnego kursu funta? Sprawdź go w kantorze online

Potrzebujesz wiadomości o kurs funta w kantorach? Dobrze trafiłeś!

Funt szterling, powszechnie określany też mianem „funt brytyjski”, to jedna z najważniejszych walut świata. Mimo przynależności pierwotnie do struktur Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej a następnie UE, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie weszło do strefy euro i zachowało swoją historyczną walutę.

Pozycja funta szterlinga po Brexit

W wyniku decyzji o Brexicie, który był procesem trwającym 4 lata, cena funta względem euro oraz dolara dostrzegalnie zmalała. Było to związane między innymi z ogłoszeniem przez ważne podmioty, w tym te związane z sektorem finansów, opuszczenia rynku brytyjskiego, co zapowiadało spadek ilości miejsc pracy, a pośrednio również obniżeniem PKB. Odpracowywanie poważnego spadku kursu funta szterlinga z 2016 r. odbywa się stosunkowo wolno i przy dość dużych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stała się bessa z 2020 r. spowodowana długim zamknięciem brytyjskiej gospodarki w czasie pandemii wirusa COVID-19. Warto jednakże zaznaczyć, iż funt brytyjski to niesłychanie mocny pieniądz, będący w obiegu na Starym Kontynencie już od dziewięciuset lat, który w samym tylko ubiegłym wieku podźwignął się po ogromnych spadkach wywołanych anulowaniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. i głośnym spekulacyjnym ataku zwanym “Czarną środą” z 1992 r.

Komu potrzebne dane dotyczące kursu funta?

Funt brytyjski jest dla Polaków ważną walutą, w której wciąż chętnie inwestują swoje pieniądze. Dzieje się tak w głównej mierze w związku z tym, że pomimo Brexitu, gros Polaków zatrudnionych w Wielkiej Brytanii nie przewiduje powrotu do kraju i przez cały czas utrzymuje finansowo swoich krewnych w Polsce. Bieżącym kursem funta brytyjskiego interesuje się zatem spora grupa osób. Szukają one przeważnie rzetelnych informacji nie tylko o przeliczniku tej waluty na złotówki albo euro, ale częstokroć też wykresów historycznych dotyczących nawet pięciu lat wstecz. Takie informacje znajdują się np. na stronach kantorów online, które uaktualniają kurs w odstępach co parę sekund. Dane te umożliwiają także czujnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po korzystnym kursie.