Złoto bulionowe to nie tylko sztabki

Dowiedz się więcej o monetach złotych.

Osoby decydujące się na inwestycję w złoto mają do wyboru mnóstwo opcji: nabywać akcje spółek działających na rynku metali szlachetnych lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące zasoby w branże gospodarki związane z tym kruszcem, ewentualnie kolekcjonować biżuterię inwestycyjną. Inną taktyką jest nabycie złota inwestycyjnego, które dostępne jest nie tylko w postaci sztabek, ale także monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – wybijane celem inwestowania w nie środków finansowych

Monety ze złota kojarzą się najczęściej z monetami kolekcjonerskimi, lecz monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to ze złota czy z innych kruszców, różnią się od nich pod kilkoma względami. Co najważniejsze monety bulionowe są bite w celu lokowania w nich środków finansowych, z tej przyczyny ich nakład w danym roku nie jest limitowany, a raczej wyznaczany przez zapotrzebowanie rynku. Złotych monet bulionowych nie są wybija się w seriach tematycznych bądź w związku z ważnymi rocznicami, stąd ich wygląd bardzo rzadko jest zmieniany. Przeważnie złote monety bulionowe bite przez daną mennicę różnią się od siebie jedynie rokiem emisji. Wypada wspomnieć, iż część monet bulionowych, mimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie ma swojego nominału ustalonego w walucie, a ich aktualną wartość determinuje czystość oraz ciężar wykorzystanego do ich bicia kruszcu. Zaletą monet bulionowych jest to, iż są znane w każdym zakątku świata, więc ich sprzedaż jest prostsza niż miejscowych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Najczęściej wybierane przez inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jakkolwiek emitenci biją też monety o wadze 1/4 czy 1/50 oz złota. Trzeba wiedzieć, że monety bulionowe wybijane są na ogół ze złota najwyższej próby (.9999), ale przykładowo. Amerykański Gold Eagle lub południowoafrykański Krugerrand emitowane są ze złota próby .9167. Gdy monety bulionowe zawierają dodatek miedzi, ma to z reguły na celu podniesienie twardości monety, a przez to zredukowanie możliwości jej uszkodzenia. Takie monety z domieszką innych metali są odpowiednio cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o wadze czystego złota wykorzystanego do ich wybicia.

W asortymencie rodzimych brokerów złotych monet lokacyjnych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, między innymi kanadyjski Liść Klonowy, chińską Pandę czy wymienione powyżej Krugerrandy.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]