Przemysł, hobbyści, zwykli obywatele – kto korzysta z silników DC?

Dalsze informacje o silniku prądu stałego.

Wiele przedmiotów, których używamy codziennie i bez których byśmy sobie nie poradzili, wykorzystuje w swoim działaniu silniki na prąd stały. Olbrzymie bądź niewielkie, szczotkowe czy też bezszczotkowe, te urządzenia odmieniły nasz tryb życia i pracy, lecz statystyczny obywatel najczęściej nie wie, jak funkcjonują te silniki, ani jak są one skonstruowane.

Garść informacji o silnikach elektrycznych DC

Rolą silników DC jest zmiana energii elektrycznej na energię mechaniczną. Jak podkreśla ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest stały. Takie silniki znane są od niemal dwustu lat i są wspólnym osiągnięciem kilkunastu osób. Do ich budowy, późniejszego rozwoju i w konsekwencji ich dopuszczenia do powszechnego wykorzystania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się badania oraz wynalazki najlepszych innowatorów połowy XIX wieku, takich jak np. Thomas Davenport, Thomas Edison oraz Gaston Planté. Silniki DC złożone są ze nieruchomego stojana, rotora, dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, komutatora oraz szczotek. Dzisiaj powszechnie używane są również bezszczotkowe silniki prądu stałego (BLDC), które głównie w związku z brakiem tego często ulegającego awarii elementu, są uważane za bezpieczniejsze, bardziej wytrzymałe, i są generalnie lubiane za fenomenalną niezawodność, a także bezszelestną pracę.

Silniki na prąd stały znajdują się w licznych powszechnie używanych urządzeniach

Teza, iż silniki prądu stałego są używane w zasadzie wszędzie to nie egzageracja. Jeśli posiadasz czytnik DVD czy też korzystasz w laptopie z dysków HDD, to w ich mechanizmie na pewno użyto bezszczotkowego silnika. Silniki elektryczneprądu stałego są częścią sterowanych na odległość samochodów oraz pociągów, czyli zabawek, którymi bawiliśmy się w dzieciństwie i które prawdopodobnie kupimy również naszym potomkom. Silniki tego rodzaju poruszają duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w wielu branżach przemysłu, m.in. produkcyjnej, budowlanej oraz wydobywczej. W nieodległej przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki ułatwiają naszą mobilność, ponieważ to one napędzają tak chętnie używane segwaye, hulajnogi oraz rowery elektryczne. Silniczków prądu stałego używają także hobbyści do tworzenia autorskich projektów z zakresu robotyki oraz mechaniki.

O ile silniki elektryczne na prąd stały o niedużej mocy bez przeszkód da się nabyć w sklepach dla hobbystów lub z asortymentem elektronicznym, to te do industrialnego wykorzystania dostępne są na zamówienie jedynie u dystrybutorów, oferujących niezawodne rozwiązania od szanowanych światowych marek.

Nasze dane:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]