Obrączki ślubne – tradycja znana od wieków

obrączki ślubne kraków

Dla większości małżonków dzień ślubu jest wyjątkowo emocjonującym dniem życia. Ceremonia ta łączy młodą parę na zawsze, a oznaką ich wierności, zaangażowania i uczucia są obrączki.

Dzieje i tradycje dotyczące obrączek

Początkowo nie nie istniało rozróżnienia na obrączki i pierścienie zaręczynowe, toteż mają one wspólną historię, która sięga aż do Starożytności. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego podarowanie żonie pierścionka stało się elementem obrzędu zaślubin. Niewiele osób wie natomiast, że mężowie rozpoczęli noszenie na palcu obrączki wiele stuleci później. Już uprzednio miały miejsce sytuacje, że wsuwali pierścienie na dłoń kiedy wybywali na wojnę, niemniej jednak obyczaj ten upowszechnił się szeroko w minionym stuleciu, a konkretnie w czasie Drugiej Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu wyczekuje na niego żona, za którą ma walczyć i której ma obowiązek być wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki ślubne na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w innych państwach, jak przykładowo w Szwecji, we Francji, w Czechach czy na Słowenii, nakłada się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie mityczna “żyła miłości”, wiodąca wprost do serca. Inaczej niż pierścionków zaręczynowych, pary poszukują i przymierzają obrączki ślubne razem, jakkolwiek zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna za nie płacić, bowiem jest to zadanie mężczyzny.

Obrączki ślubne – dopisz imię małżonka, cytat albo datę ślubu

Odmiennie do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się bardziej skromnym designem. Przez wiele wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, bardziej lub mniej wytrzymałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo lub stal), które symbolizowały moc uczucia. Współcześnie do ich sporządzenia wykorzystuje się najczęściej złoto i platynę, które są oznaką ufności w stosunku partnera. Naturalnie, zdobi się je częstokroć kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż przeważnie nabywane są uniwersalne, gładkie pierścienie ze złota oraz delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch rodzajów złota (przykładowo białego z tradycyjnym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wytwarzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę ich grawerowania. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dopisując do nich imiona małżonka, datę ślubu bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]