Od Starożytności po XXI wiek – pierścionki zaręczynowe

Jeśli potrzebujesz pierścionków zaręczynowych Kraków, powinieneś odwiedzić ten adres.

Gdy spotkasz partnerkę, z którą zechcesz spędzić resztę życia, w końcu podejmiesz decyzję o małżeństwie. Wcześniej jednak ma miejsce ta długo wyczekiwana przez mnóstwo pań chwila – oświadczyny, na które musisz znaleźć pierścionek zaręczynowy.

Pierścionek zaręczynowy – rytuał od wielu stuleci

Sprezentowanie ukochanej pierścienia to niezwykle stary zwyczaj, sięgający prawdopodobnie Starożytnego Egiptu. Pierścionki mają postać okręgu, który reprezentuje wieczność. Zgodnie z tradycją nosi się je na czwartym palcu lewej dłoni, nazywanym skądinąd “palcem obrączkowym”, co wynika z wiary, iż od owego palca prowadzi “vena amoris”, to znaczy żyła wiodąca prosto do serca. Powszechnie uważa się, iż to Grecy przywieźli do Europy obyczaj wręczania pierścionków zaręczynowych. Pierwotnie wytwarzano je ze skóry, z trzciny, a nawet kości słoniowej. Dopiero później Rzymianie wykorzystali do ich produkcji metali, przede wszystkim żelaza. Drogocennymi pierścionkami ze złota bądź srebra obdarowywano wyłącznie wówczas, kiedy mężowie chcieli zademonstrować swoją pełną ufność do wybranki. W dzisiejszych czasach pierścionki zaręczynowe od razu kojarzymy ze złotem, platyną i drogimi kamieniami, tymczasem surowce te tak naprawdę szeroko wykorzystuje się do ich tworzenia zaledwie od paru wieków, natomiast znaczący wzrost ich popularności daje się spostrzec w XX w.

Nowoczesne pierścionki zaręczynowe

Nie ulega wątpliwości, że idealna biżuteria zaręczynowa to pierścień z platyny z dużym diamentem, jednak potencjał swobodnego dobierania rozmaitych kamieni oraz metali jest olbrzymi. Poza diamentami stosuje się topaz, rubin bądź szafir. Część osób wybiera tańsze metale, jak stal damasceńską, srebro, tytan, jak również drewno, jednak nieprzerwanie na rynku dominują pierścionki wykonane z platyny i rozmaitych rodzajów złota (żółtego, białego i czerwonego).
Za ile powinno się kupić pierścionek zaręczynowy? Niedawno funkcjonowało przeświadczenie, że narzeczony powinien zapłacić na niego przynajmniej dwie miesięczne pensje. Cena pierścionka zależna jest od rozmaitych elementów: wykorzystanego kamienia, wzoru, materiału czy liczby karatów, w związku z tym każdy odszuka ładny, niepowtarzalny pierścionek na swoją kieszeń. Pamiętajmy jednak, że pierścionek zaręczynowy jest przede wszystkim symbolem zaangażowania oraz uczucia, dlatego jego wartość nie jest najważniejsza. Kluczowe jest to, czy będzie się podobał naszej narzeczonej.

Nasze dane:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]