Biokominek – tańszy i wygodniejszy od zwykłego

Ile razy wyobrażaliśmy sobie tę scenę – roześmiani ludzie z kubkiem ciepłego kakao w ręku grzeją się przy płomieniach kominka. Na ogół zimą oraz jesienią mieszkańcy bloków zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które dysponują domkiem. Faktem jest, iż standardowego kominka nie zamontujemy w mieszkaniu, ale możemy postawić w nim biokominek!
Eko kominek – jego główne walory oraz jego charakterystyka
Eko kominek, znany również jako biokominek, charakteryzuje się tym, iż można go zamontować w każdym mieszkaniu. Nie potrzebuje on stworzenia komina wentylacyjnego, niezbędne jest natomiast, żeby przestrzeń w którym zostanie postawiony eko kominek miała niczym niezakłóconą rotację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w pomieszczeniach absolutnie szczelnych. Sporą zaletą biokominka jest jego nieskomplikowana budowa (to praktycznie wyłącznie obudowa i palenisko) oraz względnie niewielki ciężar. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, ale można znaleźć również modele z obudową szklaną albo kamienną. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przenoszenie, przykładowo wtedy kiedy zapragniemy zmienić aranżację mieszkania. W kilku minionych latach popyt na eko kominki tak silnie rozwinął te produkty, że aktualnie bez problemu znajdziemy jakiś jego model do każdego stylu pomieszczenia. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych dostaniemy modele biokominków wiszących, wolnostojących lub narożnych. Produkowane są modele biokominków z szybą lub bez, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do ustawiania w ogrodzie, w altanach, na balkonie lub na werandzie, tarasie, które można zastosować także jako element dekoracyjny ogródka hotelu czy restauracji.
Biokominek – ogrzewanie bez popiołu i dymu
W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dlatego nie generuje się dym. W procesie spalania bioetanolu będącego paliwem, którego się tu używa, tworzy się jedynie dwutlenek węgla (stąd nadmieniony wyżej wymóg zagwarantowania bardzo dobrego obiegu powietrza w mieszkaniu) i para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po zakończeniu cyklu ogrzewania nie czyścić paleniska z sadzy ani z popiołu. Zanieczyszczenia nie osadzają się tym samym na sprzętach domowych czy meblach, bo biopaliwo spala się praktycznie całkowicie. Biokominki są przyjazne dla środowiska – palenie bioetanolu nie wytwarza żadnych związków toksycznych. Minusem dla niektórych jest to, iż biokominki generują mniej ciepła niż standardowe kominki, aczkolwiek ich plusy, w szczególności opcja zamontowania w mieszkaniu i spore walory aranżacyjne, przeważają.