Charakterystyka i zastosowanie kantara dla konia

kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowy

Kantar jest powszechnie używaną częścią uprzęży dla konia. Mocno przypomina uzdę, gdyż jedyną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu wkładanego do pyska umożliwiającego kierowanie poruszającym się zwierzęciem. Kantar to jedna z najważniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie prawie nigdy się nie rozstają. Z tej przyczyny musi on być dobrany do wymiarów i kształtu głowy konia, jak również nie być powodem powstania obtarć. Jak zatem znaleźć właściwy kantar? Na które jego cechy warto zwrócić uwagę?

Co wygodniejsze dla zwierzęcia – kantar sznurkowy czy podszywany?

Na rynku znajdziemy przeróżne typy kantarów: sznurkowe, taśmowe, skórzane oraz podszywane. Te pierwsze, nazywane także halterami, są polecane z uwagi na znaczną kontrolę, którą jeździec dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednakże kantar skórzany bądź taśmowy. Znacznie większy komfort gwarantują kantary podszywane – przykładowo naturalnym bądź syntetycznym futerkiem, które można odpinać celem konserwacji. Taki kantar świetnie zapobiega tworzeniu się uszkodzeń skóry, a przy tym pozwala przywiązać konia w trakcie pielęgnacji i dawać możliwość kierowania nim podczas spacerów czy tresury.

Kantary – jakie rozmiary można kupić

Wytwarzanych jest parę rozmiarów kantarów. Najmniejszy rozmiar to foal, który będzie pasował źrebiętom oraz kucom miniaturowym. Kolejny to shetty (0), którego używają właściciele większych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar nazywany pony (1) został z kolei opracowany z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob (2) i full (3) są zaś średnich rozmiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni holsztyńskich, arabskich oraz fryzyjskich. Maksymalny rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla ras zimnokrwistych (jak shire albo konie ardeńskie) i większych ras gorącokrwistych (np. oldenburskich).

Nasze dane:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]