Ciekawe hobby – o banknotach kolekcjonerskich

banknoty polskie kolekcjonerskie

Kiedy ktoś wspomina o kolekcjonowaniu, jedną z pierwszych myśli obok filatelistyki i deltiologii jest gromadzenie monet. Jednakże monety to nie jedyne środki płatnicze, którymi pasjonują się zbieracze. W połowie XX wieku rozwinęła się notafillia, która zajmuje się kolekcjonowaniem oraz badaniem banknotów i pozostałych pieniędzy zastępczych.

Dzieje banknotów oraz dlaczego je kolekcjonujemy?

Niewiele kto wie, iż pierwowzory papierowych środków pieniężnych powstały w Chinach, a nie jak wiele osób myśli – na terenie Europy. Pierwsza ich wersja, zbliżona w w swoim przeznaczeniu raczej do teraźniejszych weksli, pojawiła się około 2200 lat temu w czasie władzy Dynastii Han i wytworzona była ze skóry. Papierowe banknoty w postaci jaką znamy obecnie uformowały się z kolei między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla kupców, ponieważ dzięki nim mogli przemieszczać się na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w postaci monet. Mieszkańcy Europy po raz pierwszy dowiedzieli się o papierowych środkach płatniczych z relacji legendarnych trzynastowiecznych podróżników, m.in. Wilhelm z Rubruk, lecz w państwach europejskich zaczęto je stosować w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę formę płatności przyjęto wszędzie. Dopiero w XXI w. gotówka jest wypierana przez coraz bardziej uniwersalną bankowość elektroniczną. Stąd też może bierze się coraz szersze zamiłowanie do banknotów jako obiektów kolekcjonerskich, bo nie tylko mają one wartość historyczną, lecz także artystyczną – od wieków wszak budzą uznanie misternym designem.

Banknoty kolekcjonerskie – wypuszczane w limitowanym nakładzie

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, gromadzą zwykle banknoty obiegowe ze wszystkich państw świata. Są one bardzo łatwo dostępne, lecz koszt ich zakupu może być znaczny – to w zależności od ich kondycji i roku wycofania z obiegu. Osobną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, wypuszczane w małym nakładzie, głównie w związku z upamiętnieniem zasłużonych postaci z kręgu polityki, kultury i nauki bądź ważnych zdarzeń. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 10, 20 oraz 50 zł wypuszcza NBP. Upamiętniają one między innymi 100. rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla banknot 20 zł) czy 100-lecie działania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (jedyny w swoim rodzaju banknot o nominale 19 zł). Ciekawym faktem jest to, że poza olśniewającą oprawą graficzną, banknoty kolekcjonerskie mają takie same zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, przykładowo znaki widoczne pod ultrafioletem, napisy widoczne tylko pod określonym kątem i nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby.

Nasze dane:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]