Dom bez pyłów zawieszonych i drobnoustrojów – o oczyszczaczach powietrza

Kwestia pyłu zawieszonego w atmosferze trafiła już do świadomości statystycznego Polaka i z rzadka bywa bagatelizowana. Mieszkańca naszego kraju mają świadomość, że czystość powietrza, którym na co dzień oddychamy, mocno oddziałuje na nasze zdrowie. Jednak póki nie zostaną wprowadzone systemowe rozwiązania, każdy powinien sam zadbać o swoje samopoczucie, na przykład poprzez zakupienie oczyszczacza powietrza.

Oczyszczacze powietrza – urządzenia potrzebne rezydentom dużych aglomeracji

Im bardziej rozwinięty region, tym większa groźba pojawienia się wysokiej kondensacji PM10 oraz PM2,5, czyli tzw. pyłów zawieszonych. Na rozwój wielu chorób płuc narażeni są najczęściej mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich lub okolic w pobliżu zakładów przemysłowych wydalających do atmosfery ogromne ilości owych pyłów. Regularne używanie oczyszczaczy powietrza jest rozwiązaniem, które pomoże w dużym stopniu osłabić negatywne oddziaływanie zanieczyszczeń na zdrowie. I nie jest to już coś nowego na rynku – oczyszczacze powietrza licznych renomowanych producentów, jak przykładowo LIFAair, Meaco bądź AirFree, od lat obecne są w asortymencie polskich sklepów. Co istotne, poza filtrowaniem z atmosfery drobinek pyłu, nieraz mają one również inne pożyteczne funkcje.

Oczyszczacze powietrza usuwają nie tylko pyły oraz bakterie

Oczyszczacze powietrza sprzedawane są w różnych rozmiarach, dlatego łatwo kupimy sprzęt odpowiednie do określonej kubatury wnętrza. Oczyszczacze są niezbyt ciężkie, więc bez ograniczeń można je przestawiać pomiędzy pokojami. Poza usuwaniem z powietrza pyłów PM10 i PM2,5, wychwytują one też grzyby oraz zarazki, które mogą wywoływać rozmaite choroby lub reakcje uczuleniowe, a także groźny formaldehyd. Dużo oczyszczaczy powietrza oprócz tego jonizuje i nawilża powietrze, co wytwarza w pomieszczeniach rześką atmosferę, a równocześnie zapewnia głębszy sen. Niektóre oczyszczacze mają także detektory alarmujące o wysokim stężeniu dwutlenku węgla. Korzystanie z oczyszczacza powietrza rekomenduje się przede wszystkim alergikom.