Jakie elementy wchodzą w skład orynnowania dachu?

Dowiedz się więcej o rynnach dachowych na www.regamet.pl/akcesoria-dachowe/

Systemy dachowe składają się z wielu elementów. Pośród tych, które mają największe znaczenie z punktu widzenia ich trwałości oraz komfortu użytkowania jest z całą pewnością orynnowanie dachu. To właśnie ono umożliwia efektywne odprowadzenie wody opadowej i tym samym uniknięcie wielu problemów wynikających z jej kumulowania się. Nie powinniśmy zatem bagatelizować wyboru odpowiednich elementów wchodzących w jego skład. To jednak zadanie niełatwe i wymagające fachowej wiedzy oraz umiejętności – tak samo jak zakładanie rynien. Co więc winniśmy o nich wiedzieć? Jakie konkretnie funkcje pełnią takie systemy? Z jakich modułów są tworzone? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Systemy rynnowe – jakie moduły je tworzą?

Systemy stanowiące orynnowanie dachu składają się z 3 części, które z kolei zbudowane są z wielu pomniejszych modułów. Oprócz orynnowania dachu, składającego się z rozmaitego przekroju rynien otwartych (tak zwanych korytek), do których spływa deszczówka opadająca z dachu, składają się na nie też rynny pionowe oraz elementy znajdujące się na poziomie gruntu bądź pod ziemią, których rolą jest odprowadzenie wody do kanalizacji. Samo orynnowanie dachu składa się z prostych rynien łączonych za pomocą łączników, a na granicy dachu – narożników. Są one montowane do pokrycia dachowego za pomocą haków, a kończone deklami. Łączenie orynnowania dachu z rynną pionową to sztucer z sitkiem, które jest odpowiedzialne za zatrzymanie rozmaitych zanieczyszczeń mogących przedostać się do rynny pionowej, a potem do odpływu.

Rynny plastikowe, metalowe albo PCV – co wybrać?

W ofercie dystrybutorów znajdziemy orynnowanie dachu wyprodukowane z różnych materiałów – m. in z metalu czy też tworzyw sztucznych. Które z nich będą najlepsze? To zależy od rodzaju budynku i tego, jak bardzo jest on wystawiony na działanie opadów. Decyzję o wyborze konkretnego orynnowania trzeba więc przedyskutować ze specjalistą.

Nasze dane:
REGAMET Tryba SP.J.
39-322 Rzemień 262 A

Tel.: +48 17 584 08 08