Książki kryminalne oraz thrillery – dlaczego lubimy je czytać?

Jeśli szukasz książek thrillerów, koniecznie sprawdź www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Pokaźna rzesza czytelników interesuje się strasznymi opowiadaniami. Niektórzy wolą powieści na granicy horroru, inni chcą zagłębiać się w dalekie zakątki zawiłych umysłów okrutnych bandytów i seryjnych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są setki produkcji prezentujących odbiorcom fikcyjne oraz prawdziwe historie, wciąż jedną z najprzyjemniejszych metod styczności z nimi są książki kryminalne i thrillery.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu czytamy przerażające historie?

Miłośnik powieści kryminalnych i horrorów bez zastanowienia powie, iż chodzi o błyskawiczny zastrzyk adrenaliny. Czytając albo oglądając przerażające historie chcemy na chwilę pozwolić ponieść się przenikliwemu uczuciu przerażenia, którego sporadycznie doświadcza się na co dzień. Brak współcześnie dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a gdy już się czymś stresujemy to przeważnie zdrowiem, pracą albo finansami. O ile nie uprawiamy ekstremalnych sportów, nie przeżywamy momentów, w których nasze ciało produkuje w znacznych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie odczuwanie lęku uczy nas radzić sobie z kryzysowymi sytuacjami. To dlatego bajki Andersena oraz braci Grimm mają z reguły tak straszny i okrutny wydźwięk – w ten sposób opowieści te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, uświadamiając je jednocześnie, iż dobro nie zawsze triumfuje.

Filmowym ekranizacjom książek kryminalnych daleko do oryginału

XXI wiek to czas rozrywki na życzenie. Odbiorcy, o ile znajdą na nią wolną chwilę, poszukują filmu na wieczór czy też mini serialu, którego obejrzenie zajmie maksymalnie kilka godzin. Pasjonaci klimatycznych kryminałów i thrillerów są niejako rozpieszczani liczbą produkcji tego typu, które oferowane są na mniej czy bardziej modnych platformach VOD. Co warte zaznaczenia, nierzadko te seriale i filmy są oparte na popularnych książkach, ale nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie daje takiej satysfakcji jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną czy thriller, odbiera się inaczej niż serial – spokojniej, a przy tym z większą atencją. W słowie pisanym każdy opis, rozmowa bądź postać (również ta drugiego planu) wpływa na budowanie nastroju snutej opowieści. Niepokój wyzwalany jest u odbiorcy z reguły powoli, lecz pozwala to na skrupulatniejszą analizę przedstawionych relacji bohaterów oraz wydarzeń. Jeżeli wobec tego uwielbiasz czytać i masz na to chwilę, pozwól się ponieść thrillerom, horrorom oraz książkom kryminalnym.

Nasze dane:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa