Rodzaje łańcuchów śniegowych

Dowiedz się, gdzie nabyć łańcuchy samochodowe

Łańcuchy na koła w znacznym stopniu poprawiają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, głównie na spadzistych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku każdego samochodu przez cały rok (tak jest m.in. w Bułgarii, Turcji i Norwegii), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta jedynie w zimą (takie przepisy obowiązują na przykład w Niemczech, Polsce, Hiszpanii i we Włoszech). Jak zatem modele łańcuchów na koła można nabyć w sklepach?

Typy łańcuchów na koła

Łańcuchy na koła dzielimy zazwyczaj mając na względzie ich przeznaczenie. Wyróżniamy typy wykonane z myślą o stosowaniu w autach terenowych, dostawczych, osobowych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (zwykle jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do rodzaju felgi. Rozmaite są też tworzywa, z których produkuje się łańcuchy na koła. Obecnie producenci stosują głównie stal tytanową bądź manganową.

Prowadzenie pojazdu z łańcuchami samochodowymi

Zakładanie łańcuchów na koła wymaga pewnych umiejętności i początkowo może być przyczyną znacznego stresu. Aby się go ustrzec się, warto przećwiczyć tę czynność na placu manewrowym albo w garażu. Sama jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po niezaśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy samochodowych, trzeba też obowiązkowo nadzorować ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym wydłużymy okres ich eksploatacji.

Nasze dane:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]