Susz konopny CBD – garść najważniejszych informacji

W sklepach konopnych, obok popularnych olejów CBD, można nabyć również susz. Wielu klientom wygląd i nazwa tego artykułu błyskawicznie przywodzi na myśl nielegalną roślinę psychoaktywną. Tymczasem susz konopny dostępny w handlu w Polsce, tak jak oleje, zawiera przede wszystkim kannabidiol, ale nie THC (ilość tej substancji – według polskich przepisów – nie może przekraczać 0,2%).

Z których odmian konopi produkuje się susz konopny?

Susz konopny powstaje z kwiatów i liści konopi, dopuszczonych do legalnej sprzedaży. Do 2020 r. w Polsce zarejestrowanych zostało aż dziewięć odmian takich konopi włóknistych (to np. konopie Białobrzeskie, konopie Wielkopolskie czy Henola), a sama ich uprawa cieszy się coraz intensywniejszym zainteresowaniem pośród rodzimych rolników, nierzadko stając się podstawowym źródłem ich dochodu.

Nad Wisłą konopie siewne uprawia się dla licznych branż przemysłu, m.in. celulozowo-papierniczego czy kosmetycznego, aczkolwiek podlega to urzędowej kontroli, co oznacza, iż przedsiębiorca bądź rolnik pragnący przystąpić do ich wysiewu musi najpierw zdobyć odpowiednie zezwolenie z urzędu gminy bądź miasta. Oprócz tego, przetwarzanie konopi siewnych możliwe jest tylko po uzyskaniu zezwolenia właściwego terytorialnie marszałka województwa. Plusem konopi przemysłowych jest to, iż można uprawiać je na uprawach zewnętrznych (outdoor), jak i wewnętrznych, ale również i na integrujących oba te światy uprawach szklarniowych.

Kannabinoidy i olejki eteryczne – co zawiera susz konopny?

Dlaczego produkcja suszu konopnego staje się popularna w Polsce? Kwiaty i liście konopi siewnych, z których otrzymuje się susz konopny, są bogate nie tylko w liczne kannabinoidy (CBG czy CBGV), ale też olejki eteryczne (jak np. Mircen i Linalol), które nadają poszczególnym ich odmianom unikatowy, silnie wyczuwalny aromat. Terpeny znajdujące się w kwiatach konopi przemysłowych dodawane są do szeregu produktów kosmetycznych i spożywczych.

Ogólnie uznaje się, iż kannabinoidy mają spory wpływ na organizm człowieka, a za sprawą tego, że nie są substancją psychoaktywną, susz konopny, który je zawiera, można użyć jako uzupełnienie terapii wspomagający walkę z bólami głowy, stresem , zapaleniem stawów bądź chorobami układu nerwowego, jak np. epilepsja. Mnóstwo wiadomości o oddziaływaniu, a także dawkowaniu tych substancji, można znaleźć między innymi w opracowaniach medycznych dostępnych w bibliotece Amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia (National Institutes of Health).