Wykorzystanie tablic korkowych

Tablica korkowa – niby całkiem pospolita rzecz, a może pełnić wiele interesujących funkcji. Zróżnicowanie wykonania i wymiary tablic korkowych powodują, iż sprawdzają się one zarówno do ozdoby pokoju, jak i są wykorzystywane w biurach i placównach oświaty.

Jak najczęściej stosujemy tablice korkowe?

Zwykle natrafiamy na tablice korkowe na korytarzach szkół i przedszkoli. Przypinane są na nich wycinki z gazet o sukcesach uczniów i placówki, kluczowe informacje o organizowanych wydarzeniach (wizytach gości, balach, konkursach czy olimpiadach), nieobecnościach nauczycieli i zastępstwach czy terminach zajęć pozalekcyjnych. Tablice korkowe w szkołach to także idealne rozwiązanie dla uczniów z zacięciem dziennikarskim. Pod okiem pedagoga dzieci mogą pisać artykuły na ciekawe dla nich ich tematy, wyszukiwać ciekawostki naukowe czy recenzować wydarzenia w formie satyrycznych komiksów, tworząc cykliczną gazetkę szkolną. Taki biuletyn można wywiesić na głównym korytarzu szkoły, tak by był dostępny dla wszystkich. W przedszkolach, na tablicy korkowej można urządzić wystawę rysunków czy laurek przygotowanych przez dzieci na rozmaite okazje – maluchy będą dobrze czuły się w takim otoczeniu. Z kolei w biurach czy urzędach można wykorzystać tablicę korkową jako biuletyn informacyjny, ponieważ w potopie maili nie każdy odczyta wszystkie wiadomości. Trzeba jednakże pamiętać, żeby tablica była zawieszona w często odwiedzanym miejscu, np. przy stanowisku z napojami albo w pomieszczeniu socjalnym.

Tablica korkowa – wykorzystaj ją w domu

Do wszystkich powyższych przykładów najlepsze będą duże tablice korkowe, czyli takie o wymiarach 150×100, 200×100 lub większe. Jeśli jednak chcemy zastosować tego typu tablice w domu, należy skupić się na wymiarach nie większych niż 120×90. Tablice korkowe wytwarzane są w ramach drewnianych, aluminiowych lub z listwy MDF. Ramy aluminiowe i z drewna lakierowanego kupimy w kilku kolorach (niebieski, jasny i ciemny zielony, różowy, kremowy), a listwy MDF są przeważnie białe, czarne, srebrne, w kolorze dębu stuletniego, dębu naturalnego i calvados, dlatego każdy dobierze tablicę, która będzie pasowała do wystroju mieszkania. Jak można wykorzystać tablicę korkową w mieszkaniu? Można na niej zawiesić dyplomy zdobyte w konkursach, kartki przysłane przez przyjaciół z wakacyjnych wojaży lub wisiorki i bransoletki, zamiast trzymać je splątane w szkatułce biżuterię. A pasjonaci podróży mogą przypiąć do niej mapę świata, by zaznaczać pinezkami odwiedzone już kraje lub miasta.