Materiały do druku 3D – poznaj najważniejsze rodzaje

Więcej szczegółów o filamencie do drukarki 3D.

CadXpert posiada kompleksową ofertę materiałów do druku 3D: tworzywa termoplastyczne, żywice fotopolimerowe i wiele innych. Materiały te można podzielić na następujące typy:
– SLA – utwardzane promieniem laserowym żywice fotopolimerowe o rozmaitych własnościach,
– SLS – materiał poliamidowy spiekany selektywnie,
– FDM – warstwy ciekłych filamentów (tworzyw termoplastycznych). Wyróżniamy tu 2 podkategorie: FDM do szybkiego prototypowania z niezbyt kosztownych termoplastów oraz FDM dla przemysłu stosowane do zaawansowanego wytwarzania z funkcjonalnych termoplastów,
– PolyJet – utwardzane promieniowaniem ultrafioletowym ciekłe żywice fotopolimerowe.

Filament – dobry jakościowo termoplast w atrakcyjnej cenie

Filament to tworzywo używane w drukarkach 3D działających w technologii FDM. Ten materiał i technologia druku są używane do testowania funkcjonalnego, a także do szybkiego prototypowania z prostych w obróbce termoplastów i seryjnej produkcji. Jakie filamenty są przeważnie wykorzystywane do druku 3D? Z reguły sięga się po materiały inżynieryjne (m.in. te niepodatne na pękanie) czy też charakteryzujące się specjalnymi właściwościami (np. ognioodpornością) oraz łatwe do modelowania poliaktydy czyli PLA. Technologia druku FDM dotrzymuje kroku wydrukom uzyskanym za pomocą innych rozpowszechnionych metod, czyli termoformowania czy wtrysku. Największe plusy filamentów to ogromna dostępność, przystępna cena połączona z wysoką jakością wydruku, a także proekologiczny proces ich wytwarzania (nietoksyczny i jednocześnie czysty, dlatego wykonane z jego pomocą prototypy można wykorzystywać m.in. w biurach).
W technologii FDM firma CadXpert posiada materiały:
– do szybkiego prototypowania,
– inżynieryjne,
– elastomery.

Materiały do drukarek 3D pracujących w technologii PolyJet i SLA

Oprócz filamentów, CadXpert oferuje również wiele innych materiałów do drukarek 3D. W stereolitografii (inaczej technologii SLA) są to między innymi materiały:
– stomatologiczne,
– standardowe,
– odlewnicze,
– inżynieryjne.
Jakie przeznaczenie ma ciekła żywica fotopolimerowa utwardzana laserem? Bardzo szerokie. Najczęściej stosujemy ją w przemyśle i branży medycznej do druku 3D projektów koncepcyjnych i prototypów, jak również rozmaitych detali wymagających wygładzonej powłoki.
Z kolei dla technologii PolyJet są to m.in. materiały:
– żywice imitujące właściwości polipropylenu,
– wysokotemperaturowe,
– transparentne.
PolyJet jest uważana za nadzwyczaj precyzyjną a jednocześnie kompleksową technologię drukowania w 3D. Ciekłe żywice fotopolimerowe utwardza się warstwa po warstwie przy pomocy światła ultrafioletowego. Dzięki swoim właściwościom korzysta się z nich przede wszystkim do tworzenia prototypów inżynieryjnych, anatomicznych, odwzorowujących produkt końcowy i koncepcyjnych. Z tych fotopolimerów produkowane są również opakowania, obudowy i inne produkty użytkowe.

Nasze dane:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]