Osuszanie ścian po zalaniu powierz doświadczonej firmie

Nawet gdy budowla stoi jest na terenie, gdzie wody gruntowe występują dość nisko, istnieje zagrożenie, że z czasem mury będzie penetrować wilgoć. Może się to zdarzyć także nagle w wyniku zalania przez nieszczelną instalację hydrauliczną czy też z powodu podtopienia, a czasami pojawienie się wilgoci następuje stopniowo na skutek nadwerężonej lub błędnie wykonanej hydroizolacji ścian.

Osuszanie murów – w pierwszej kolejności rozpoznanie przyczyn

Zawilgocenie ścian nie świadczy od razu, iż budynek nie nadaje się do zamieszkania. Przede wszystkim trzeba rozpocząć od zlokalizowania przyczyn tworzenia się wilgotnych zacieków. We wnętrzach takich jak toalety, niewietrzone piwnice i kuchnie pojawiająca się na ścianach pleśń jest często wynikiem skraplania się pary wodnej lub przecieków z nieszczelnego dachu bądź tarasu. Takie przypadki wymagają wykorzystania jednego lub kilku rozwiązań: przywrócenia odpowiedniej cyrkulacji powietrza we wnętrzach, ogrzania ścian, ocieplenia murów, osuszania kondensacyjnego, zastosowania poziomych blokad przeciwwilgociowych bądź powłok paroszczelnych. Niestety na obszarach, na których wody gruntowe sięgają wysoko i przenikają fundamenty oraz mury obiektu lub gdy doszło do podtopienia w wyniku powodzi (względnie silnych opadów atmosferycznych), osuszenie murów jest już zadaniem dla zawodowców z obszaru hydroizolacji.

Sposoby osuszania murów

Zawodowcy, którzy mają obszerne kwalifikacje w osuszaniu murów zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, zaczynają swoje działania od oceny źródła zawilgocenia i kondycji podmokłych murów. Jest to baza do wybrania odpowiednich sposobów i materiałów służących do osuszenia. Zawilgocenie budowli ceglanej, której tynki pęcznieją i wykruszają się, a na ścianach wykwitają plamy, prawdopodobnie spowodowane jest kapilarnym przenikaniem wody przez ściany. Po nieizolowanych ścianach z cegły woda wspina się wysoko – niekiedy wręcz na kilka metrów. Zdarza się to często, szczególnie w starych budynkach, jednakże można to naprawić odtwarzając izolację poziomą murów, która zablokuje podnoszenie się wody wzwyż. Następnym etapem, oczywiście po właściwym przygotowaniu murów, jest pozbycie się grzybów i pleśni oraz wykonanie izolacji pionowej.

Skuteczne osuszenie domów wymaga czasami odtworzenia hydroizolacji zewnętrznej. Zadaniem wykwalifikowanej ekipy jest wówczas odsłonięcie zewnętrznej części ścian fundamentowych, usunięcie zniszczonej izolacji bitumicznej, papy termozgrzewalnej czy mat bentonitowych, a następnie nałożenie izolacji pionowej elastycznej albo mineralnej. Nierzadko niezbędne będzie również naprawa łączenia izolacji murów z izolacją innych modułów budynków, jak dylatacje, przepusty rur oraz ściany żelbetowe.