Czym narożny biokominek różni się od pozostałych?

Odnawiasz mieszkanie i zastanawiasz się, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale jednocześnie chcesz, żeby nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy można się pogodzić! Wystarczy w zamontować biokominek!

Czym wyróżniają się biokominki

W czasach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i zanieczyszczeniu powietrza, naturalnym jest, że nawet właściciele domków jednorodzinnych pomału rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych węglem lub drewnem. Analogiczne, jeśli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą przecież ekologiczne biokominki, które w czasie pracy nie generują dymu. Używane w nich biopaliwo lub wkłady żelowe dają przyjemną ciepłą barwę płomieni, która przywodzi na myśl paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można oprócz tego przystroić włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem świeci się jak żarzące się drewno, polerowanymi kamykami ceramicznymi w najrozmaitszych barwach lub polanami ceramicznymi, które znakomicie imitują takie gatunki drzew jak olcha, dąb, brzoza, czy sosna, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje wrażenie posiadania tradycyjnego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden atut – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie pozostają rozgrzane jeszcze przez jakiś czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po wygaszeniu ognia.

Biokominek narożny – czy warto?

Obudowy biokominków wytwarzane są w wielu formach. Dość popularne są biokominki narożne, charakteryzujące się tym, że ich obudowa zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na zagięciach ścian oraz kolumnach. Takie biokominki rogowe nadają się także do zabudowy – daje to oszałamiający efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, iż emitowane ciepło rozprzestrzenia się jednocześnie w dwóch kierunkach, efektywniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem zaczniemy się zastanawiać, czy wybrać biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma przeważnie wartość estetyczną, należy jednakże pamiętać, że szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się ogrzewa, dlatego jeśli chcemy stosować biokominka narożnego jako pomocnicze źródło ciepła, wypada wybrać model bez szyby. Z kolei jeśli biokominek będzie zamontowany nisko, a mamy małe dzieci w domu, warto kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze dotknąć płomienia.